Umierają z głodu – ratuj!

Umierają z głodu – ratuj!

Moim zdaniem marnujemy jedzenie z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, cokolwiek byśmy mówili – jedzenie w Polsce jest ciągle bardzo tanie, szczególnie jedzenie mocno przetworzone. Po drugie, jesteśmy bardzo leniwi – nie chce nam się myśleć, nie chce nam się planować, tłumaczymy to tym, że nie mamy czasu.

Polska w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca znajduje się na piątym miejscu w UE ze względu na wyrzucanie żywności. Statystyczny Polak marnuje 235 kg. żywności rocznie. W skali całego kraju to w ciągu roku ok. 9 mln ton zmarnowanej, lecz pełnowartościowej żywności. Rocznie tylko na terenie Unii Europejskiej marnuje się ok. 88 milionów ton żywności.

 

 

Powodów marnowania żywności jest dużo. Wpływ na zachowania konkretnych osób ma to, ile mają lat, gdzie mieszkają, jak zostały wychowane. W odpowiedziach Polaków bardzo często pada stwierdzenie, że to dlatego, że pamiętamy czasy PRL-u, gdy nie było jedzenia, dlatego teraz je magazynujemy. Tymczasem bardzo dużo osób tych czasów nie zna lub ich nie pamięta. Warto też pamiętać, że w czasach PRL-u jedzenia się nie marnowało, że zawsze, gdy zostało jedzenie z obiadu, wykorzystywało się je do kolejnego posiłku – z ziemniaków, które zostały robiło się kopytka, z rosołu – pomidorową, itd. W tej chwili nam się trochę nie chce tak robić.

Moim zdaniem marnujemy jedzenie z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, cokolwiek byśmy mówili – jedzenie w Polsce jest ciągle bardzo tanie, szczególnie jedzenie mocno przetworzone. Po drugie, jesteśmy bardzo leniwi – nie chce nam się myśleć, nie chce nam się planować, tłumaczymy to tym, że nie mamy czasu. Z lenistwa nie planujemy, co mamy kupić, z lenistwa nie planujemy, co mamy zjeść i z lenistwa wyrzucamy jedzenie, bo to, co przychodzi nam łatwo, za małe pieniądze, nie jest szanowane.

dr Tomasz Sobierajski, socjolog

 


Co 8 sekund na świecie umiera z głodu jedno dziecko.
Codziennie z powodu braku żywności i niedożywienia umiera 90 tysięcy dzieci,
spośród których 30 tysięcy umiera przed piątym rokiem życia.

 

Najnowsze statystyki opracowane przez ONZ podają, iż na kuli ziemskiej aż 925 milionów ludzi cierpi z powodu głodu, a 2 miliardy jest niedożywionych. Średnio, co dwa lata ta liczba powiększa się o kolejne 38 milionów osób, czyli tyle ile w przybliżeniu jest obywatli Polski.

Około 155 milionów dzieci w wieku do 5 lat z powodu niedożywienia cierpi na niedorozwój, a 52 miliony na chroniczne wycieńczenie.

Według organizacji niosących pomoc afrykańskim dzieciom, wystarczy 60 złotych miesięcznie, by uratować od głodu jedno dziecko i wykształcić je.

Według GUS w Polsce w sumie jest ok. 1,5 mln głodujących dzieci. Problem ten istnieje zwłaszcza w ubogich gminach, gdzie stopa bezrobocia i stopień społecznej bezradności są nadal wysokie. I nie rozstrzygnął go program 500+. Sytuacja dramatycznie pogarsza się, gdy w okresie ferii lub wakacji zamykane są stołówki szkolne. 

APELUJEMY

Pomóż głodującym dzieciom! Sposób i forma pomocy zależy od Ciebie.
Ale zanim zaczniesz pomagać – przestań marnować żywność!

Opracowanie: admin.

Close Menu

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

 

 

- w dni powszednie: 17:00 lub 18:00
*/ godzinę należy sprawdzić w ogłoszeniach lub intencjach

- w niedziele i święta kościelne: 8:00 ; 10:30
*/ dodatkowo w okresie Wielkiego Postu oraz w miesiącach:
maj i październik: 16:00